From 1963-1975 awarded to the winning team at any All-Australian contest under the auspices of GFAA All-Australian competition. From 1981 awarded to the winning team(s) at the Australian International Billfish Tournament (AIBT).

 

1963 Tennessee II, Sydney GFC – Bob Dyer, Dolly Dyer, Basil Davidson (Sydney)

1965 JAC III, Sydney GFC – John Kellion, Peter Goadby, John McIntyre, Kevin Brennan (Sydney)

1967 Adriatic III, Port Hacking GFC – Frank Lipanovich, Fred Leate, John Davidson, Terry Healy (Sydney)

1969 Kestelle, Broken Bay GFC – Bob Oliver, Frank Pfeiffer, Ern Leslie, Eric Howarth (Port Hacking)

1971 Kakana, Sydney GFC – Neil Sutton, Bob Barstow, David Steele, C Barstow (Port Hacking)

1973 Georgina, Broken Bay GFC – Don Swavley, Jens Christnesen, Phillip Swavley, Peter Swavley (Broken Bay)

1975 Kakana, Sydney GFC – Neil Sutton, David Steele, Bob Barstow (Broken Bay)

1981 Victoria 2 – Len Rowler, Joy Rowler, Bob Denham (Moreton Bay)

1982 South Queensland – Laurie Munroe, Pat Gay, Mal Ramsay (Moreton Bay)

1983 North Queensland – Jack Erskine, Tom Roche, Jim Dalling (Moreton Bay)

1984 South Australia – Ern Palmer, Bill Coombs, John Johnston (Moreton Bay)

1985 South Queensland – Bill Siganto, Arthur Trass, David Farley, John McPherson (Moreton Bay)

1987 North Queensland – Eddie Wong, Leigh O'Brien (Jnr), Damien Savis (Jnr), Tina McMillan (Jnr), (Townsville)

1988 Hong Kong – Bob McKernan, Alan Curtis, John Ridley (Townsville)

1989 St George Sportfishing Club – Al Hooper, Barry Yates, Roy Allen, Neil Sutton (Townsville)

1990 St George Sportfishing Club – Al Hooper, David Yiend, Roy Allen, Neil Sutton (Townsville)

1992 GFC of South Australia – Bob Forbes, Lance Vater (Townsville)

1993 Gold Coast GFC – Ian Bladin, David Bladin (RQYS)

1994 GFC of South Australia – John Johnston, Allen Turnbull, Rolf Czabayski (Gold Coast)

1995 Tag & Release: Newcastle & Port Stephens GFC – Steven Corder, Clifton Corder, Kevin Corder, John Ambrose, Benny Hancock; Capture: Botany Bay GFC – Michael Bednaic, Les Vella, Ron Van Ham, Mark Gunning (Botany Bay)

1996 Tag & Release: Ulladulla Sport & Game Fishing Club – Chris Brack, Gary Foster, Shaun Malone, Mike Trevaskis, Steve Pisani, Ed Kennett; Capture: Botany Bay GFC – John Sipthorp, Anthony Smith, David Stephens, Glen Crawford, Grant Cammack (Botany Bay)

1997 Tag & Release: Port Macquarie GFC – David Wilson, David Sinclair, Tony Graham, Jeff Wilson, Bob Ronfa; Capture: Broken Bay GFC – Graham Bland, John Franklin, Bert Lloyd, Arthur Foy (Port Stephens)

1998 Lake Macquarie GFC – Geoff Wyett, Jason Nunn, Peter Sanderson, Allan McCafferty (Port Stephens)

1999 Newcastle & Port Stephens GFC – Chris Russell, David Russell, Richard Robinson (Port Stephens)

2000 Canberra GFC – Gary Cairns, Ron Smith, Darren Sterzenbach, Steve Bawden (Batemans Bay)

2001 Sydney GFC – Vern Padagas, Jeff Wood (Port Hacking)

2002 Wollongong GFC – Peter Brown, Bob Pearson, John Pearson (Port Hacking)

2003 Bermagui BGAC – Steve Pearce, Lucas Nunn

2004 Batemans Bay GFC – Karen Mitchell, Jane Cutler

2005 Great Lakes GFC (NSW) – Robert Fitzalan, Brock Bunderus, Richard Baker, Paul Meredith, Lynne Meredith

2006 Newcastle & Port Stephens GFC (NSW) – Michael Blanche, Daniel Johnston

2007 Sunshine Coast GFC (QLD) – Robert Smith, Mark Bird, Conor Lynch

2008 Newcastle & Port Stephens GFC (NSW) – Garry Holt, Alan Ward, James Holt, Marc Storr

2009 Botany Bay GFC (NSW) – Keith Johnson, Fred Johnson, Geoff Brooks

2010 Sydney GFC (NSW) – Phillip Webster, Daniel Carlson, Jeff Hudson, Andrew Davis

2011 Exmouth GFC (WA) – Neil Silver (c), Seth Nafte, Chris Pol

2012 Exmouth GFC (WA) – James Roscik (c), Matt Nikkula, Steve Moore, Rowan Smith, Andrew Griffiths, Jeremy Klar

2013 Broome FC (WA) – Chris Nisbet, Jason Bull, Richard Black, Al Sartori, Steve Ring